Ruhun Dinginliği – ABZÛ

Karşımızda ilginç bir oyun var aslında, pek oyun bile diyemeyeceğim bir şey. ABZU’yu bana göre en doğru tanımlayan şey “ruhani dinginlik” olurdu. Hayatımda çok az oyunda oynarken bu kadar sakin, bu kadar rahatlamış hissettim. ABZU bunu başarabilen nadir, görsellik bakımından tam bir görsel şölen olan bir oyun. Ha bu oyunun tek sıkıntısı belki de yüzme korkusu olan veya hidrofobisi olan insanlara iyi gelmeyeceğidir.

 

Saf Huzur

abzu in game

ABZU en en basit tanımıyla bir dalgıç oyunu. Hikayesinden bahsedecek olursak, bir gün uyanıyoruz ve yüzmeye başlıyoruz. Engin denizin kah mavi kah yeşil tonlarında yüzerken bazı yerlerde bazı hiyeroglifler görüyoruz, bu bizim hikayemizi anlatıyor. Daha fazlasını anlatamam çünkü tamamen spoiler olur ancak şunu söyleyebilirim, heyecan arayan ABZU’da üzülür. Çünkü oyunun heyecanla, aksiyonla alakası yok. Oyunda kullandığınız iki tuş dışında başka hiç bir şey yok. Daha önce de dediğim gibi ABZU tamamen sizi son bölüme kadar denizin engin derinliğine bırakıyor, balıklarla yüzdürüyor yunuslara tutturuyor.

Tamamen müzik, su ve siz. Hal böyle olunca oyun hakkında konuşacak pek bir şey kalmıyor ancak belki merak eden olur, nasıl bir oyundur değer mi diye düşünenler için faydalı olacağını düşündüm. Şunu belirteyim oyunun hikayesi 2 saat gibi kısa sürede bitiyor ancak eğer yüzmeyi seviyorsanız, denizin altında gönlünüzce dolaşmak veya en basitinden stresli bir günün ardından biraz tinsel sakinlik kovalıyorsanız ABZU kesinlikle sizin ilacınız.

 

Hatta bu dinginliği daha iyi görmeniz adına bir galeri oluşturuyorum, belki o zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Künye:

Yayınlandığı Tarih: 2 Ağustos 2016
Geliştirici: Giant Squid Studios
Türü: Macera, Sanat
Platformlar: PS4, Xbox One, PC

 

0.00
7.6

Hikaye

6.0/10

Grafik

8.0/10

Müzik

8.5/10

Oynanış

8.0/10

Artıları

  • Müzikler
  • Grafikler
  • Mekanik
  • Oyuna dair her bir detay

Eksileri

  • Böylesine muhteşem bir şey hemen bitmemeliydi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: