İntikamın Ruhu- Aragami

Bazı oyunlar vardır, kesinlikle neden daha önce çıkmadı dediğim. Aragami’de o oyunların başında gelen bir oyun. Japonca “Doğaüstü ruh” anlamına gelen Aragami kelimesi aslında oyunda da amacını belli eder bir biçimde. Oyun gizlilik mekaniklerine sıkı sıkıya bağlı, kesinlikle gizlenmez iseniz geçmekte zorlanacağınız türden bir oyun. Oyunun güzel yanı, co-op oynanabilir oluşu, böylelikle düşmanlarımızı bir yerine iki kılıç ile gölgelerin içine çekebileceğiz.

Gölgelerden Gelen

aragami in game

Konusuna gelecek olursak, bir gün Aragami olarak uyanıyoruz ve öğreniyoruz ki bir kız bizi bir ayin sonucu çağırmış. Oyunda Aragami intikam ruhu olarak lanse ediliyor, böylelikle bizi çağıran kızın intikamını almasına yardımcı oluyoruz. Oyun güzel bir biçimde tezatlardan güçlenmesini bilmiş, mesela biz , intikamın ruhu , karanlıkla bir olmuşken düşmanlarımızın silahları ışıktan yapılma. Tabii
ki doğaüstü bir ruh olduğumuz için bizim de şapkamızda bir kaç numara var, biz de boş adam değiliz yani. Mesela gölgelerden gölgelere ışınlanabilir, öldürdüğümüz insanların cesetlerini gölgelere yedirebiliriz. Böyle olunca oyun farklı yaklaşımlara da açık bir hale geliyor. Ancak şunu diyebilirim, oyunun başlarında gölgelerde dolaşan bir ölüm makinası olmamız gerçekten zor çünkü düşmanlarımız pek aptal değil.

 

İntikam iki kişiliktir

aragami in game

Oynanış hakkında konuşmak gerekirse daha öncede bahsettiğim gibi oyun co-op oynanabiliyor. Böylelikle oyun daha zevkli bir hale dönüşebiliyor, daha zor bir hale de. Çünkü birisi göründüğü an borular iki kişi için ötmeye başlıyor. Oyunun zor olduğundan bahsetmiştim, mesela kullanabileceğiniz belli bir gölge miktarı var, şöyle ki sürekli gölge teknikleri kullanamıyorsunuz pelerininizdeki gösterge zaten gayet anlaşılır biçimde gölge miktarını gösteriyor ancak bu sizi korkutmasın karanlığın içinde tekrardan dolmaya başlıyor. Onun dışında özel yeteneklerinizin kullanım sınırı var ve belli başlı küçük mabetlere gitmeden onlar geri dolmuyor. Düşmanlardan bahsetmek gerekirse yapay zeka o kadar da salak değil.

Yani oyun size gölgelerin içinde görünmez olduğunuzu söylemiyor bunu söyleyeyim sadece görmeleri çok zorlaşıyor ancak bu yine de sizi göremeyecekleri anlamına gelmiyor. Mesela sizi gördükten sonra boru çalıyorlar ve etrafı olabildiğince aydınlatmaya çalışıyorlar ondan sonrasında da daha teyakkuzda oluyorlar böylelikle bulunma riskiniz artıyor. Herkesi öldürmek de bir seçenek ancak düşmanlardan tek yediğinizi hesaba katarsak bu oldukça zor olabiliyor çünkü birini öldürürken diğeri de sizi öldürebiliyor ki düşmanlar yakın saldırı yapabildiği gibi uzaktan saldırı da yapabiliyorlar. Onun dışında yeteneklerinizi oyun içerisinde bulduğunuz tomarlar yardımı ile yapıyorsunuz, oyunda bir seviye sistemi bulunmuyor o yüzden.

 

Künye:

Yayınlandığı tarih: 4 Ekim 2016
Geliştirici: Lince Works
Tür: Gizlilik, Aksiyon
Platformlar: PS4, Xbox One, PC, Linux, macOS
Yayıncılar: Merge Games, Maximum Games, Lince Works

7.6

Hikaye

8.0/10

Grafik

7.5/10

Müzik

7.0/10

Oynanış

8.0/10

Artıları

  • Hikaye ve uyum
  • Oynanış mekanikleri

Eksileri

  • Seslendirmeler
  • Görüldüğünüz an çok zorlaşıyor
  • Kontroller zorlayabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: