Biri Sizi Gözetliyor – Beholder

Merhabalar, bugün biraz siyasi bir konuğumuz var. Eğer daha önce distopya kitapları okuduysanız veya “Büyük Birader( Big Brother)” denen kavramı biliyorsanız bir bakıma  hemen anlayacağınız bir oyun Beholder. Oyunda bir çok konuda sistem(ler)i eleştiren, bazı gerçekleri gözümüze fazlasıyla batıra batıra sokan Beholder bazı konularda farklı bir perspektif yakalamak ve bir distopyanın içerisinde yer almak istiyorsanız kesinlikle biçilmiş kaftan. Birçok şeyi sorgulatması, sizi zor durumlarda bırakması ve farklı tonuyla kesinlikle oynanmaya değer oyunlardan.

 

Ülkem İçin!

Peki olay ne? Beholder uydurma bir ülkede geçiyor, ancak ülkenin durumuna isimlere ve hitaplara bakılırsa oyun tamamen Komünist Rusya’yı ele alıyor. Biz de yukarıdaki görseldeki apartmana, devlet tarafından atanan bir apartman yöneticisiyiz. Peki devletin işi gücü yok neden apartman yöneticilerini dahi o atıyor, çünkü bu oyunda gizlilik denen şey yok. Şöyle ki oyunun geçtiği evrende evlere dahi gizli kamera yerleştiriliyor ve her hareketiniz saniye saniye kayıt altına alınıyor, hal böyle olunca insanların gizlisi saklısı kalmıyor ve apartman yöneticisi olarak sizin göreviniz apartmanınızdaki her bir daireyi izlemek ve varsa eğer mevcut yasalara ve yasaklara göre onları yakalamak. Büyük birader kısmı burada devreye giriyor ancak tüm olay bu değil, yani karşımızda “komşularını dikizleme simülatörü” yok. Bu oyun bundan kat kat fazlası çünkü bu oyunun en güzel yanlarından biri, verdiğiniz her kararın bir sonucunun olması.

Şöyle ki çok ufak bir spoiler olacak ancak başka şekilde anlatamazdım, oyunda kızımız hastalanıyor ve ilaç ülkede yasak. Böyle olunca önünüzde iki seçenek oluyor; birincisi devlet tarafından atanmış bir görevli olarak devletinize karşı gelip yasa dışı yollarla ilacı getirteceksiniz ikincisi ise biricik kızınızın ölmesine göz yumacaksınız ki inanın bu en basit örneklerden biri. Oyunda belli periyotlarla size bir “resmi gazete” gelecek ve bu resmi gazetede yeni yasaklanan şeyler listesi olacak ki bunun içine elma gibi çok basit bir şey bile gelebilir. Böyle olunca sizin amacınız elma yiyen veya elma bulunan bir apartman sakinini yeterli delili toplayıp doğru şekilde dosyalayıp göndermek.

 

Eylemler ve Sonuçlar

Bu yönünden biraz Papers Please’i andırdığını söyleyebilirim, çünkü birini suçlarken suç dosyasını doğru şekilde hazırlamanız lazım. Mesela hangi kanununa karşı geldi, yasadışı neler bulundu. Ne kadar çok delil, o kadar çok para. Ancak ispiyonladığınız insanlar da seçimlerinizin bir parçası ve bir noktadan sonra insanları ispiyonlamanız gerekiyor. Beholder tamamen sizin etik ve ahlakınıza doğrudan saldıran bir oyun, sürekli ” ne yapsam, yapsam mı” gibi ikilimler yaşamanız doğal ki oyunun yapmak istediği şey de zaten bu. Oyun bir yandan sizi devletinizin istekleriyle uğraştırırken bir yandan özel hayatınızdaki ve aile yaşantınızdaki problemleri üst  üste getirerek bir bakıma size sinir krizi yaşatıyor. Her an bir şey olacak gibi sürekli diken üstünde oynuyor, o kırmızı telefonun çalmaması için dua ediyor ve elinizden geldiğince apartman sakinlerine yakalanmamaya çalışıyorsunuz. Oyunun güzel yanlarından birisi de Türkçe dil seçeneğinin de olması. Mobil sürümünde bulunan oyun, size soğuk terler dökeceğiniz bir deneyim sunmak için özenle hazırlanmış resmen.

Künye:

Çıkış tarihi: 9 Kasım 2016
Geliştirici: Warm Lamp Games
Platformlar: Android, IOS, macOS, PC, Linux
Tür: Macera, Strateji
Yayıncılar: Alawar Entertainment, Creative Mobile

7.5

Hikaye

8.5/10

Grafik

7.0/10

Müzik

6.5/10

Oynanış

8.0/10

Artıları

  • Mesajını gayet net bir biçimde veriyor
  • Distopyanın getirdiği huzursuzluk güzel yansıtılmış

Eksileri

  • Acele etmeniz gereken yerlerde kontroller zorlayabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: