Kadınlardan Soğuma Sebebi – Emily is Away

 

Bir oyun düşünün ki kanser tanımı onun üzerinden yapılsın. Hayır, Dark Souls’dan bahsetmiyorum çünkü o bir kanser değil. En azından bana göre Emily is Away’i oynayan biri için değil. Bu zamana kadar kız arkadaş erkek arkadaş ne olursa olsun yaşadığınız tüm ilişkileri aklınıza getirin, Emily en kanserler listesinde ilk 3 e girer. Çok basit mantıkta, çok basit bir oyun olsa da kendisi oyunun sonunda sinirlerinizi yıpratmayı iyi biliyor. Toplam 6 bölümlük saf kanser deneyimi yaşatan bu oyun, eğer bu zamana kadar herhangi bir ilişki sahibi olmadıysanız uzun bir süre istememenize yol açabilir baştan uyarayım. Bu  arada unutmadan belirteyim, oyundan en randımanlı bir biçimde kanser olmak istiyorsanız iyi bir İngilizce bilgisi şart.

 

Eski Güzel Günler

 

Oyuna bu güzel ekranla başlıyoruz, MSN kullanmış insanların gözlerini yaşlandırdığı titreşimlerin ardı arkasının kesilmediği, MSN durumunda şarkı ismi olanın havalı olduğu MSN Plus ile sınırsız titreşim atabilmek gibi bir sürü efsanevi anıyı bünyesinde toplamış bir uygulama üzerinden gidiyor Emily is Away. Kullanıcı adı ve adımızı yazdıktan sonra sohbet ekranına giriyor ve tek konuşabileceğimiz olan Emily’i oradan seçiyoruz. İlk başlarda gayet güzel normal bir muhabbet, hikayenin sonu tek olsa bile geri kalan gidişatı siz seçebiliyorsunuz. Eğer yanlış kararları verirseniz oyunun son bölümüne gelmeden oyun sizin için bitiyor. Böyle olunca üç seçenek üzerinden seçe seçe sohbetimizi ve muhabbetimizi ilerletiyoruz. Seçenekleri seçip klavyeye rastgele basarak sohbet etmek açıkçası ilginç bir haz veriyor söylemeliyim.

 

Sinirlenmeye başlıyorum

Oyun sadece konuşma üzerine öncelikle onu belirteyim tüm oyun bir MSN penceresi üzerinden dönüyor ancak dediğim gibi ilk başlar ısındırma turları, ilerledikçe kanser bünyenize yayılmaya başlıyor. 4. bölümden sonra ise tam bir kanser hastası oluyorsunuz/olacaksınız kaçışınız yok. Duyguları olan her insan evladı bu oyunun sonunda küfür ederek kapatır, kime bu oyunu sorsanız Emily’e ağır küfür eder çünkü oyun bunu yapmak için yapılmış ve inanın bana.. Fazlasıyla başarmış bunu. Artık oyunun geliştiricisi yaparken kendi hayatından mı esinlendi nereden ilham aldı bilmiyorum ancak böyle durum düşmanımın başına gelsin istemem.  Oyun hakkında öyle çok yazılıp çizilecek bir şey yok açıkçası ancak bu kanser deneyimini yaşamanız gerekiyor aslında. Size şöyle söyleyeyim bu ücretsiz oyun o kadar tuttu ve “nefret edildi ki” geliştiricisi “Emily is Away Too” adında ikinci ve bu sefer ücretli bir oyun daha yaptı. Onun da incelemesini oynayabildiğim zaman buralardan yapacağım çünkü gördüğüm kadarıyla baya şey eklenmiş.

 

Künye:

Çıkış tarihi: 20 Kasım 2015
Geliştirici: Kyle Seeley
Platformlar: PC, Linux
Tür: Görsel Roman, Hikaye

6.9

Hikaye

8.5/10

Grafik

6.0/10

Müzik

5.0/10

Oynanış

8.0/10

Artıları

  • Özlenilen MSN günleri
  • Basit ve güzel mekanik

Eksileri

  • Emily

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: