Ölüm Meleği – Hatred(+18)

Bugün biraz risk almak istedim. Hassas konular hakkında fazlasıyla vahşi bir oyun olan Hatred bugün inceleyeceğim oyun, peki neden başlıkta +18  ibaresi var? Küfürlü veya argo içeren bir inceleme olacağından değil ancak oyunun kendisi tamamen +18 bir oyun olduğundan dolayı ben de bu küçük uyarıyı yapmam gerek diye düşündüm. Hatred projesi ortaya çıktığı zaman bir sürü insan ayağa kalktı, böyle bir oyun olmamalı dendi. Bu oyun saf şiddet ve çocuklarımıza kötü örnek oluyor dendi ancak ben bunun yanlış olduğunu aksine sanal dünyada, tek kişilik oyunlarda sıfır ve birlerden oluşan şeylere karşı uygulanan şiddetin gerçek hayatın stresini azalttığına ve böylelikle gerçek hayatımızdaki olumsuz etmenleri ortadan kaldırdığına inanan biriyim, o yüzden önceden de belirttiğim gibi biraz risk alacak olsam da bu sevdiğim oyunu incelemek istedim.

 

Böceklere Ölüm

Genel olarak tek bir başlık altında toparlayacak olursak, aslında pek bir hikayesi de yok daha doğrusu bir isyanı var Hatred’ın. Baş kahramanımız yaşamaktan ve insanlardan nefret eden ruh sağlığı bozuk biri. Hal böyle olunca intihar etmektense illaki öleceğim bari ölürken yanımda birkaç “böceği” de götüreyim diyerek alıyor eline silahı ve oyunumuz başlıyor. Oyun içerisinde bol bol göndermeleri olan, bir şeyleri eleştiren sert bir oyun olmasından mütevellit Hatred çoğu kesimce sevilmeyen, kaçınılması gereken oyun kategorisine altın bilet kazanmış. İnsanları fazlasıyla vahşice öldürdüğümüz, çeşitli şekillerle insanların hayatına son verebildiğimiz oyun tamamen saf şiddet ve yıkım üstüne.

İzometrik bir açıdan karakterimizi yönettiğimiz yapımda gördüğünüz her şey bir şekilde bir kitle imha silahı yahut birilerini öldürmek için araç olarak kullanılabilir. Oyuna ilk bir mahalleden başlayarak önce bulunduğumuz bölge, sonra bir polis istasyonu, bir tren garı, askeriye diye diye devam ediyoruz. Oyundaki her yapının parçalanabilir olması ister arabayla, ister bir tüp patlatarak yapacağınız katliamı çeşitlendirebiliyor. Kan ve bazı yazılar dışında her şeyin gri olduğu bu depresif oyun bazen kontroller açısından sizi zorlayabiliyor. Kamera açılarının bazen sizi çıldırtması, izotmetrik olmasından dolayı bazen nişan almanızın zor olması oyun boyunca karşınıza çıkacak zorluklar.

Son insan ölene kadar

Bunun dışında bol bol küfür olduğundan dolayı bir noktadan sonra rahatsız edici bir boyuta ulaşabiliyor oyun. Genel olarak toparlayacak olursak, eğer dünyaya karşı stresli olduğunuz bir günde hiç kimsenin kalbini kırmayayım bolca stres atayım diyorsanız bana göre bu oyun tam sizlik. Oyun size hikaye olarak çok bir şey sunmuyor, size sadece şiddetin saf halini gösteriyor. Bu  oyunu incelememin sebebi şiddeti, katliamı övdüğüm için değil aksine bu oyun vasıtasıyla içinizdeki şiddetten ve sinirden kurtulmanız için, gerçek dünyada insanlara zarar vermeden yaşayabilmeniz için yaptığım küçük bir öneri sadece.

 

Künye:

Çıkış Tarihi:  1 Haziran 2015
Geliştirici: Destructive Creations
Yayımcı: Destructive Creations
Tür: Shoot’em up
Platform: PC

5

Hikaye

3.0/10

Grafik

6.0/10

Müzik

6.0/10

Oynanış

5.0/10

Artıları

  • Stres atmak için birebir
  • Kaotik ambians güzel yansıtılmış

Eksileri

  • Gereksiz vahşet
  • Kontrol ve kamera açıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: