Kılıcın Keskinliği – Mark of the Ninja

 

Avımızın ilk kurbanı oynamaktan fazlasıyla keyif aldığım, bana göre bir ninja hissiyatını verebilen en güzel oyunlardan olan Mark of the Ninja.
Oyunumuz aslında öyle ahım şahım grafiklere veya mekaniklere sahip değil, içerisindeki mekanikleri basit ve sade tutarak, görselliği de bununla gayet güzel harmanlayarak ortaya çıkmış bir oyun. Uzun zamandır büyük bütçeli oyunlarda bile zor görebildiğim, gizliliğin hayat kurtardığı “15 kişiye saldırdım vurdum vurdum saymadım” yapmanın zor ve zaten manasız olduğu bir oyun, peki konusu ne?

Katana kınında durduğu gibi durmuyor

Mark of the Ninja In Game
Hakan yavaş.. ciğerimi söktün.

Biz, modern zamanda hala ayakta kalan bir ninja tarikatının bir üyesi olarak bir gün saldırıya uğruyoruz. Böyle olunca da senseimiz bize kanımızı yerde bırakma, intikamımızı alman gerek diyerek ülkenin en zengin iş adamının peşine düşürüyor. Ancak biz sıradan bir ninja değiliz, yukarıdaki görselde de görebileceğiniz üzere, üzerimizdeki dövmeler sıradan dövmeler değil. Eskiden bulunan ve bir bitkiden üretilen bu dövmenin boyası vücudunda onu taşıyana özel güçler bahşediyor. Özel güçler dediysem, yıldırımlar çıkarıp herkesi alevlere vermiyoruz daha çok zamanı durdurmak (ki o sırada siz de duruyorsunuz, buna odaklanmak da diyebiliriz) veya kısa mesafeli ışınlanma denilebilir. Ancak ne yazık ki bu dövmeler sanıldığı kadar da iyi değil, çünkü taşıyan kişiyi yavaş yavaş delirten bir yan etkisi bulunuyor. Tabii bundan sonrasını anlatmayayım yoksa fazlasıyla spoiler olacak.

 

Teknik detaylar

Mark of the Ninja In Game

 

Oyunun geliştirme menüsünde 3 farklı slot var. Biri tekniklerimizi güçlendirerek daha sessiz ve ölümcül olmamızı, daha fazla hasara dayanabilmemizi sağlarken diğer ikisi de dikkat dağıtma ve saldırı eşyaları. Oyunda herkese kafa atarak oynama şansınız var, ancak genel olarak kahramanımız çok fazla hasara dayanamadığından ve bazen bir anda çok kişi olabildiklerinden dolayı genel olarak pek tavsiye ettiğim bir yöntem değil ki gerçek ninja hissiyatını yaşamak istiyorsanız da pek tavsiye  etmiyorum. Mark of the ninja geliştirmeler konusunda öyle aman aman değil ancak bana sorarsanız yeterli. Her bölümde  yanımıza en fazla 3 eşya alabiliyoruz, o yüzden eşya tercihleriniz önemli.

Ancak oyun bu noktada şöyle de bir şey yapıyor, oyun içi görevleri tamamlayarak yeni kostümler açabiliyorsunuz ve her kostümün ayrı bir özelliği var. Mesela bir kostümde sadece saldırı eşyaları alabiliyorken diğerinde sadece dikkat dağıtma alabiliyorsunuz. Çıtayı iyice yükselteyim diyorsanız koştuğunuzda bile ses çıkarmayan ama kılıcınızı da elinizden alan bir kostüm mevcut. Böylelikle oyun stilinize göre farklı kostümlerle farklı yaklaşımlar yapabilirsiniz. Oyunda bunun dışında tabii ki bir de ses ve ışık etmenleri de bulunuyor. Karanlık sizin en büyük dostunuzken doğal olarak her bir ışık taneciğinden kaçınmanız gerekiyor ki böylelikle büyük kötü kurt sizi yakalamasın.

 

Künye:

Yayınlandığı Tarih:7 Eylül 2012
Geliştirici:Klei Entertainment
Tür:Gizlilik, Aksiyon​
Platformlar:PC,Xbox360​
Yayıncı:Klei Entertainment, Microsoft Studios

7.3

Hikaye

6.5/10

Grafik

7.0/10

Müzik

6.8/10

Oynanış

8.7/10

Artıları

  • Güzel mekanikler
  • Ninja hissiyatı

Eksileri

  • Biraz kısa
  • Bazı görevler gereksiz zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: