Yumruk Salatası – One Troll Army

Selamlar! Nasılsınız, afiyette misiniz? Yaz ayına ve okulların kapanmasına iyiden iyiye yaklaşmışken sizlere biraz kısa ama güzel bir oyun olan One Troll Army’den söz etmek istiyorum. Konuya girmeden önce eğer oyunculara “en sevdiği türü” sorsak birden çok cevap alırız. Ancak sanırım herkesin ortak vereceği bir cevap olarak “bedava oyunu” rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer bir oyun güzelse ve bedava ise kesinlikle tadından yenmiyor, One Troll Army’de bu güzel oyunlar arasında bana göre. Neyse, girizgahı uzatmaya gerek yok bakalım neymiş bu One Troll Army?

 

One Troll Army Nedir?

Oyunumuz “Tower Defense” yani kule savunma diye düz bir çevirisini yapabileceğim türden bir oyun. One Troll Army adı üzerinde tek bir trollden oluşan bir ordu. Oyunda bir gün kendi hallerinde yaşayan goblin köyüne dışarıdan bir saldırı olacaktır. Savaşmayı bilmeyen ve fazlasıyla ilkel yaşayan goblinler de hemen tanrılarına dua etmeye başlar, o sırada uyuyan trollümüz uyanır ve goblinlere yardım etmeye karar verir. Böylelikle goblinler tamamen kendilerini savunacak duruma gelene kadar onlara yardımcı olur.

Uyuyan devi uyandırmak dedikleri şey sanırım bu

Grafiksel veya oynanış açısından çok büyük yenilikler barındırmasa da genel olarak kısa ve eğlenceli yapısı ile oyuncuyu kendine bağlamayı başaran bir oyun One Troll Army.  Aynı zamanda Twitch desteği olması ise çok büyük bir artısı böylelikle yayın açan bir kişinin oyunu kendi Twitch hesabına bağlaması sayesinde yayıncının chati, yayıncıya dalga dalga saldırarak eğlenceli anlar ortaya çıkartabilir.

 

Oynanış ve sonuç

Oyun,daha önce de bahsettiğim gibi tower defense ve RTS’nin (Real Time Strategy) bir karışımı . Strateji elementlerinin bulunmasının sebebi de trollümüzün yeteneklerinin olması, bu yeteneklerin geliştirilebilmesi ve düşmanlara yaklaşırken bazen bir taktik kullanmanız gerekmesi. Oyunun aslında oynanış mantığı da türe aşina olanlar için gayet anlaşılır, sürekli üzerinize dalga dalga gelen düşmanlar ve onlara karşı koymaya çalışan tek bir troll. Ancak oyun bununla bitmiyor, her dalganın sonunda elinizde bulunan işçi goblinlere iş vermelisiniz. Onlara duvarları onarmasını söyleyebilir, ölen düşmanlardan düşen ganimetleri toplamasını emredebilir, madene yollayabilir, odun toplatabilirsiniz. Durum böyle olunca sadece düşmanları yenmek değil yendikten sonra ne yaptığınız da çok önemli. Ayrıca One Troll Army’de:

  • 12 Geliştirilebilir yetenek
  • 21 farklı düşman ve 15 farklı boss tipi
  • 7 farklı geliştirilebilir kule tipi

bulunuyor. Bu da karşımızda geliştirmesi bol, düşman tipi çok bir oyun var demek oluyor.

İşçi goblinlerden, kulelere oyundaki bir çok şey geliştirilebiliyor.

Toparlayacak olursam da oyun gayet güzel, özellikle Twitch chati ile entegre olabilmesi sayesinde güzel anlara da sahne olma imkanı var. Kamera açılarını ve kontrolleri biraz sıkıntılı olsa da genel olarak oyunda pek can sıkıcı bir yön göremedim, gayet eğlenceli bir oyun olmuş. Oyunun neden ücretsiz olduğu ise apayrı bir hikaye, bir gün oyunun dağıtımcısı tinyBuild Twitch’te bir yayın açıyor ve yayında “eğer belirli süre bitene kadar bizi yenmeyi başarırsanız oyunu bedava yapacağız.” diyorlar. Sohbetteki insanlar da tabii ki bunu duyunca onları yeniyorlar ve bundan dolayı oyunu ücretsiz yapıyorlar. İzlemek isterseniz diye size bu harika olayın videosunu aşağıya bırakıyorum ve son olarak eğer strateji ve tower defense oyunlarını seviyorsanız bu oyuna bir şans vermelisiniz diyorum.

 

Künye:

Çıkış tarihi: 20 Mayıs 2016

Geliştirici: FlyAnvil

Yayıncı: tinyBuild

Tür: Tower Defense, RTS

Platformlar: Steam

 

One Troll Army

6.4

Hikaye

6.0/10

Grafik

6.5/10

Müzik

6.0/10

Oynanış

7.0/10

Artıları

  • Ücretsiz
  • Twitch Entegrasyonu
  • Kısa ve eğlenceli

Eksileri

  • Kamera açıları
  • Kontroller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: