Çıkmaz Sokak – Stanley Parable

Bir oyun düşünün, tek amacı sizi bir şekilde delirtmek olsun ama bunu açıktan yapmasın. Bir oyun düşünün ki neredeyse her bir cümlesi ayrı kahkaha attırsın. Bir oyun düşünün ki o kadar basit olsun ki tekrar tekrar oynamak isteyin. Stanley Parable da böyle bir oyun basit, bazen gıcık eden ancak kesinlikle komik. Eğer iyi bir İngilizceniz varsa kesinlikle fazlasıyla eğleneceğinizin garantisini verebilirim.

 

Trolleme Vakti

Stanley, kendi halinde yaşayan evden işe-işten eve giden hayatı sadece bir ekrandan olan bir arkadaşımız. Yaptığı tek şeyin patronundan gelen direkt emirleri uygulaması olan Stanley bunun dışında hiç bir şey bilmemektir, ancak o da ne? Bir gün bir bakar bilgisayar sessiz ve kimse ona ne yapması gerektiğini söylemiyor. Ofisten sesler de gelmiyor? Neler oluyor acaba.. Öğrenmenin tek bir yolu var, o da bilgisayarın başından kalkmak. Böylelikle oyunumuz başlıyor, aslında çok basit ve hikayesiz bir oyun olan Stanley Parable’ın bu kadar sevilmesinin nedeni daha önce de bahsettiğim gibi bir yandan sinir bozması ama bir yandan da insana kendini sevdirmesi.

 

Beklenmedik Sonlar

 

İçerisindeki zekice esprileri, yaptığı yerinde göndermeler, birden fazla sonunun olmasından dolayı çok fazla oynanabilir olması ve neredeyse yaptığınız her eyleme karşılık anlatıcının söyleyecek bir şeyinin olması bu oyunu güzel kılıyor. Normal şartlarda 10 dakikada bile bitirebileceğiniz bir oyun, hatta zorlarsanız çok daha kısa sürede bitirebilirsiniz ancak oyunun amacı zaten oyunu bitirmek değil. Eğer siz bu oyunu alayım bitireyim bırakayım diyorsanız kesinlikle Stanley Parable sizlik bir oyun değil, zira hem çok şey kaybetmiş olacaksınız hem de bir anlamı kalmayacak. Kısacası boşu boşuna giden bir harcama olacak sizinkisi. O yüzden toparlayacak olursam eğer İngilizceniz varsa ve kısa bir süreliğine iyi vakit geçirmek istiyorsanız Stanley Parable sizin ilacınız olacak.

 

Künye:

Çıkış tarihi: 17 Ekim 2013
Geliştirici: Davey Wreden , Galactic Cafe
Yayıncı: Galactic Cafe
Tür: Hikaye
Platformlar: PC, Linux

7.3

Hikaye

8.5/10

Grafik

7.0/10

Müzik

6.0/10

Oynanış

7.5/10

Artıları

  • Zekice espriler
  • Komik

Eksileri

  • Kısa
  • Bir sürü farklı sonu olsa bile yinede çok çabuk tekrara düşüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: