Umutsuzluk – That Dragon, Cancer

Merhabalar. Ne yazık ki bugün eğlenceli bir giriş yapamayacağım çünkü konu ciddi. Bugün 4 Şubat “Dünya Kanser Günü”, bugün her türlü kanser hastalığı adına farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 4 Şubatta Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü tarafından kutlanmaktadır. Ne yazık ki kanser, özellikle endüstriyelleşmenin de getirdiği sorunlarla beraber son 100 yıldır en büyük baş belamız diyebiliriz. Durum böyle olunca ne yazık ki sevdikleri kanser hastalığına yakalanmış veya ne yazık ki o güzel insanları kaybetmiş insanlarla dolu dünyamız. Durum böyle olunca, 4 Şubat gibi özel bir günü ona yaraşır bir oyunla anmak ve biraz da olsa bu “farkındalık” mücadelesinde yardımcı olmak istedim.

 

Şefkat

That Dragon, Cancer için bir oyun demek ne kadar doğru o kısımdan şüpheliyim. Çünkü kendisi, bir ailenin kanser denen illet tarafından nasıl sarsıldığını anlatan ve genel olarak tek yapacağınız şeyin dinlemek, izlemek ve büyük ihtimalle ağlamak olacağı bir yapım. Oyunumuz Green ailesinin en küçük ferdi olan Joel Green’in kansere yakalanmasını ve bu süreçte ailenin yaşadıklarını sanatsal bir yolla, bir çok imge ve sembol kullanarak anlatan bir yapım. Oyun süresince sürekli arka planda gerçek kayıtlardan alınmış sesler duyacak ve herhangi bir suratı seçemediğiniz halde onlarla gönülden bir bağ kuracaksınız. Öyle ki yeri gelecek ailenin mutluluğu sizi de mutlu edip yüzünüze bir gülümseme kondururken yeri gelecek siz de onlarla beraber ağlamak isteyeceksiniz. Oyun, fazlasıyla kısa bir oyun 2 saat gibi bir sürede bitirebilirsiniz. Ancak sonrasında size hissettirdikleri, düşündürttükleri ve daha da önemlisi yarattığı farkındalık belki bir ömür boyu bile sürebilir.

 

Hüzün

Bu oyun hakkında çok bir şey anlatamayacağım, bunun için sizlerden özür diliyorum. Çünkü oyun tamamen bir hikaye, tamamen bir yaşanmışlık ve bahsedeceğim her şey sizin bu deneyiminizi baltalamaya yönelik olur. Ancak şunu söyleyebilirim, sade ve basit grafiklerini sanatsallığıyla öyle güzel kapatmış ki. Bu grafiklerin teknik yetersizlikden çok, kasıtlı olarak tam olarak anlatılmak istenileni yansıttığı için seçildiği aşikar. Aynı şekilde oyunun müzikleri de, ortama göre değişirken içinizdeki her bir duyguya dokunabiliyor. Dediğim gibi, bu aslında bir oyun değil bu tam olarak bir ailenin hayatından bir kesit.  Kanser denen illetin ne kadar yıkıcığı olduğunu, sadece olan için değil aynı zamanda sevdikleri için de ne kadar zorlu bir yolculuk olduğunu anlatıyor That Dragon, Cancer. İngilizcede bir deyim vardır, Türkçeye “Odadaki fili görmekten kaçmak” şeklinde çevirilebilir. Ne yazık ki kanser burada “odadaki fil oluyor” yani, ortada kocaman bir sorun var ancak kimse onu görmek istemiyor.

Kapanışını böyle yapan oyun, Joel Green’i ve tüm kanser hastalarını da anmayı unutmuyor. Ben de buradan tüm kanser hastalarına acil şifa ve sevdiklerini bu kötü yolda kaybetmiş insanlar için kolaylıklar diliyorum. Kendinize iyi bakın, doktor kontrollerini unutmayın.

Künye:

Çıkış Tarihi: 12 Ocak 2016

Geliştirici: Numinous Games

Yayıncı: Numinous Games

Tür: Hikaye

Platformlar: iOS, PC, Android, macOS , Ouya

 

 

7.6

Hikaye

8.5/10

Grafik

7.0/10

Müzik

7.0/10

Oynanış

8.0/10

Artıları

  • Sanatsallığı
  • Hikayeyi işleyiş tarzı
  • Müzikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: