Ruh Hayvanı – The First Tree

Merhaba! Uzun bir av sürecine girmiştim, o yüzden bir süredir yeni avlarımdan bahsedemiyordum. Ancak bugün uzun zamandır avlarken en heyecanlandığım oyunlardan biri olan The First Tree hakkında konuşacağım. Fazlasıyla basit bir oynanışa ancak bir o kadar da kuvvetli bir hikayeye sahip olan The First Tree avıma beraber bir göz atalım!

 

Uykusuz Geceler

 

Oyunumuz, yönettiğimiz tilkinin buzlu bir arazide uyanmasıyla başlıyor. Tilkinin uyanmasıyla beraber başlayan konuşmada anlıyoruz ki “Joseph” adında biri çok gerçekçi ve ilginç bir rüya görmüş ve o rüyadan uyanmış. Eşine gördüğü rüyayı anlatmaya başlamasıyla beraber The First Tree yolculuğu da başlamış oluyor. Tilkinin yavrularını aradığından bahseden Joseph, nedense bu rüyanın ona bazı şeyler hatırlattığını da belirtiyor. Oyunumuz tam olarak bir yürüme simülatörü dersem sanırım yanlış bir değerlendirme yapmış olmam. Oyun boyunca tek yaptığımız şey aslında Joseph’in bilinçaltındaki belli başlı nesneleri eşeleyerek bulmak ve her nesneyi bulduğumuzda da onun hayatına dair daha çok şey öğrenmek. Oyunun bu noktada çok basit ve ilk başta sıkıcı olabilecek bir mekaniği olduğundan bahsedebilirim, çünkü oyunu almadan önce biraz daha farklı bir deneyim bekliyordum açıkçası. Durum böyle olunca ilk başlarda bir hayal kırıklığı yaşamadım desem yalan olur.

Ancak oyunun geliştiricisi David Wehle beni dumura uğratmak istemiş olacak ki “Sen misin hayal kırıklığına uğrayan, al sana oyun.” diyerek beni utandırmasını bilmiştir.  Hikaye konusunda devam etmeden önce biraz daha oynanış ve grafik konusunda konuşmak istiyorum. Oyunun grafikleri öyle ahım şahım değil, tatlı bir renk paleti kullanılmış ve sizde uyandırmak istediği hisleri uyandırmasını biliyor. Özellikle tilkimizin modellemesini şahsen ben fazlasıyla tatlı buldum, belki bu tilkilere olan aşırı sevgimden de kaynaklanıyor olabilir ancak hareket animasyonları konusunda iyi iş çıkarıldığını söyleyebilirim. Neden bundan bahsediyorum, çünkü oyunun %99’u tilkimizin ekseninde döndüğü için ve manzara kısmı dışında dış dünyanın oyuna hiç etkisi olmamasından kaynaklı sanırım burada dikkat edilecek en önemli unsur tilkiydi.

 

Duy(g)usal Şölen

the first tree

Oyunun en kuvvetli olduğu kısımlardan biri aslında burada yatıyor. Oyunda bulunduğunuz çevreler ruh halinizi fazlasıyla etkileyebiliyor, özellikle oyunun müzikleri. Bana göre The First Tree’nin en başarılı olduğu konulardan biri hikayesi kadar müzikleridir. Bulunduğunuz sahneye göre gerçek anlamda sizi alıp bambaşka yerlere götürebilen, sizi o tilkinin tam yanındaymış gibi dolaşmanızı sağlayan ve şu an ben bu yazıyı yazarken arka planda açık olduğu için tekrar ve tekrar tüylerimi diken diken eden o müziklerden bahsediyorum.  Oyunda ilerledikçe, eşeledikçe, dinledikçe, zıpladıkça kısacası her eyleminizde Joseph’in hayatına dair bir şeyler öğreniyorsunuz ve Joseph’in eşi ile beraber öğrendiğiniz, duyduğunuz şeylerle hem tilki ile hem de Joseph ile çok daha güçlü bir bağ kuruyorsunuz.

Hepimizin hayatında yaşadığı veya yaşıyor olacağı problemler hakkında güçlü bir hikaye sunuyor The First Tree. Dürüst olmak gerekirse ben bunun bir oyundan ziyade bir itiraf olduğunu düşünüyorum. David Wehle’in “Joseph” mahlasıyla eşi ile beraber kendi hayatından, üzüntülerinden, sevinçlerinden bahsettiği bir itiraf olarak görüyorum. Çünkü bazı cümleler vardır, kurgunun ötesindedir; yaşamadan, hissetmeden, tecrübe etmeden asla o kuvvetle yazamayacağınız cümleler. Okuyanı ayrı yazanı apayrı yazan cümleler, işte oyun o cümleler ile dolu.  Özellikle bu hisleri bizlere gerçekten iyi yapılmış bir seslendirme ile oyunun sunması, sizi hikayenin derinliklerine çok daha fazla çekiyor. Eğer siz de kısa ancak ne anlatmak istediği belli olan, ortalama grafiklerle, harika müziklerle dolu bir oyun oynamak istiyorsanız The First Tree aradığınız kan olacaktır.

 

Künye:

Geliştirici: David Wehle

Yayıncı: David Wehle

Çıkış Tarihi: 14 Eylül 2017

Tür: Hikaye, Yürüme Simülasyonu

Platformlar: Windows, macOS

7.8

Hikaye

7.5/10

Grafik

7.0/10

Müzik

9.0/10

Oynanış

7.5/10

Artıları

 • Müzikleri
 • Hikayesi
 • Derdini güzelce anlatabilmesi

Eksileri

 • Kısa
 • Eğer gerçek bir hikaye oyunu sever değilseniz çok sıkıcı

2 thoughts on “Ruh Hayvanı – The First Tree

 • 03/31/2018 tarihinde, saat 5:09 pm
  Permalink

  Hikaye

  9

  Grafik

  7.5

  Müzik

  10

  Oynanış

  8

  Oyunun güzel taraflarından birisi de ”zorunluluk”ların olmaması ! 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: