Fareler ve Kemirgenler – Tooth and Tail

Merhabalar! Bir süredir yoktum buralarda biliyorum, Facebook üzerinden sebebini paylaşmıştım ancak bu kadar sessizlik yeter biraz konuşma vakti. Öncelikle belki merak edeniniz olacaktır yahu Orhun Kayaalp şimdi ne alaka? Bu nasıl bir clickbaittir, yani düşülür de bu kadar mı düşülür denebilir. Bunları demekte haklısınız pek tabii ancak şöyle ki bu aslında Clickbait bir yazı değil aksine sağ olsun Orhun abiye şahsen oyun önerisi var mı diye sordum ve kendisinin önerdiği bir kaç oyundan biri de Tooth and Tail, tabii ki durum böyle olunca kendisinin bana önerdiği diğer oyunları da bu şekilde paylaşacağım. Bu durumu da açıklığa kavuşturduysak o zaman başlayalım!

 

İsyan, Devrim, Peynir

Öncelikle bir oyun nedir? Oyun dediğimiz şey salt eğlence unsuru mudur yoksa, 1979 Revolution: Black Friday veya Beholder gibi bir noktada politik bir duruş sergileyebilen, bir şeyler anlatma ihtiyacı hisseden bir şey midir? Tooth and Tail ikinci yol olan politikayı tercih etmiş bir noktada. Öncelikle şunu belirteyim, oyunda açık bir şekilde herhangi bir politik protesto yok ancak az çok tarih bilen biri zaten sadece yukarıdaki fotoğraftaki kıyafetlerin farklılıklarından bile kimin hangi sınıfı temsil ettiğini anlayacaktır. Oyunumuz mavi ceketli Longcoat lideri Bellafide’in oğlunun geleneksel ziyafet için götürülmesi ve bundan dolayı Longcoat’ların sarılı atkılı ve başta olan ruhban sınıfına yani Civilized lara karşı isyan etmesini konu alıyor. Peki neden Bellafide’in oğlu götürüldü, oyunun hikaye kısmı da burada başlıyor. Yani oyunumuzda gerçekten de kaybeden sofrada yemek oluyor dersek sanırım yanlış olmaz.

 

Olayı ne?

Çok fazla spoiler vermeye gerek yok ancak kabaca olay şu, eskiden otçullar (genel olarak burada domuzlar) hem çiftçilik yapar hem de baştakilere yemek olurdu. Ancak bir gün ekinler çürüyüp kıtlık baş gösterince neredeyse tüm domuzlar şehre gönderilmiş böyle olunca da banliyölerde yaşayanların tek yiyeceği olan et kalmadığı için o zaman bir kaç kişinin kendini feda ederek geri kalanları kurtarması için kurban edilmesi ve onun etinin yenmesi icab etmiş. Durum böyle olunca bu bir
noktada onların şükran günü olmuş ve daha sonralarda da bu geleneğe devam etmişler. Ancak Bellafide’in isyan etmesinin sebebi “neden oğlum götürüldü”den ziyade “kimin gidip kimin gitmeyeceğine kim karar veriyor” gibisinden bir dava olduğu için bu tarz bir isyana kalkışıyor.

Olaylar civcivleniyor

Oyunun oynanışları gayet basit ve güzel açıkçası, oyunumuz bir strateji oyunu böyle olunca Europa Universalis gibi karışık bir arayüz ve zor kontrollerden ziyade kendisi gayet şirin 3-4 tuş ile oynanabilen bir yapıya sahip. Evet, kendisi EU gibi Grand Strategy diye tabir edilen ustalaşmak için yüzlerce saatinizi harcamanız gereken bir yapım değil ancak öyle veya böyle iyi bir stratejiniz yoksa gerçek anlamda yem oluyorsunuz. Oyunda buğday değirmenleri sizin ana kaynağınız, bu değirmenlere belli sayıda domuz yerleştirerek veya diğer boştaki değirmenleri ele geçirerek yiyecek üretiyorsunuz ki böylelikle askerlerinizi doyurabilesiniz. Bunun dışında hikaye modunda görevine göre size verilen üniteler ve savunma kulelerini kullanarak yeri geliyor savunma, yeri geliyor saldırı yapıyorsunuz.
Peki bu kadar mı? Tabii ki hayır, şöyle ki üniteleri siz yönlendiriyorsunuz, şöyle ki her sınıfın başında bulunan “lider”lerden birinin elinde bir bayrak var ve bu lideri savaş alanında hareket ettirerek ünitelerinizi çağırabilir, belirli bir hedefe yönlendirebilir veya geri çekilmelerini sağlayabilirsiniz. Yani oyunumuzda generaliniz nereye askerleriniz oraya durumu mevcut, bunun dışında bir asker yönetimi söz konusu değil. Bazı noktalarda bu durum sizi zorlasa da yine de belli üniteleri belli yerlerde savunma için bırakarak diğer ünitelerle savaşınıza devam edebilirsiniz.  Eğer alaylı bir strateji oyuncusu değilseniz ancak yine de strateji oyunlarına meraklıysanız (benim gibi), şirin grafiklerle güzel ve alttan alttan bir mesajı olan bir oyun oynamak istiyorsanız Tooth and Tail tam size göre. Hikaye modu olduğu kadar PvP modu da bulunan oyunda başkalarına karşı da haklı davanızı savunabilirsiniz.

Künye:

Çıkış tarihi: 12 Eylül 2017
Geliştirici: Pocketwatch Games
Yayıncı: Pocketwatch Games
Tür: Strateji
Platformlar: PS4, PC, macOS, Linux

8.1

Hikaye

8.0/10

Grafik

8.0/10

Müzik

8.0/10

Oynanış

8.5/10

Artıları

  • Oynanışın rahatlığı
  • İnceden inceye verdiği mesajlar

Eksileri

  • Ünite kontrolleri daha çeşitli olabilirdi
  • İşler sarpa sarınca geri dönmek zor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: