Biz De Bu Yollardan Geçtik – We Were Here

Selamlar! Bugün sizlere uzun zamandır oynarken en çok gerildiğim oyunlardan biri olan We Were Here hakkında bir kaç şey söylemek için geldim. Ne yazık ki şu sıralar insanların “eşli” oyunlardan anladığı şey birbirleri ile kapışmak, dövüşmek, öldürmek vs. ancak bu “moda” peydah olmadan önce “eşli” oyun dediğimiz şey daha çok Portal gibi, Left 4 Dead gibi arkadaşlarınızla takım olup yeri geldiğinde bulmaca çözdüğünüz veya birlikte tüm düşmanlarınızı patakladığınız oyunlardı. We Were Here geliştiricileri de bu özlemi yaşamış olacak ki bizlere çok uzun sürmeyen ancak oynarken fazlasıyla geren bir oyun sunmuş. Bu gerginlik kötü anlamda değil, yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğim zaten.

 

İlginç Bulmacalar

Oyunumuz daha önce de bahsettiğim gibi iki kişiyle oynanıyor. Oyunculardan birisi “explorer” olurken diğeri ise “librarian” oluyor. Peki nedir bu explorer ve librarian? Explorer dediğimiz arkadaş içinde bulunduğumuz kaledeki bulmacaları çözen, deyim yerindeyse kendini topun ağzına atan ve tüm riski alan kişi. Librarian dediğimiz kişi ise, büyükçe bir kütüphanede bulunan ve etrafındaki eşyalarla, tablolarla vs. explorerın bulmacaları çözmesine yardımcı olan kişi. Şimdiden belirteyim oyunu iki tarafında mikrofonu yoksa oynayamazsınız çünkü oyunda, en başta bulacağınız telsizler aracılığıyla iletişim kuruyorsunuz. Ancak bu iletişim sırasında küçük bir sorun var, telsizlerin çalışma prensibi gereği iki kişi aynı anda konuşamıyor. Yani konuşursunuz ama iki tarafta birbirini duymaz. Durum böyle olunca cümlenizin bittiğini ifade eden bir kelime bu oyunda size fazlasıyla yardımcı olur.

 

Zamana karşı yarış

Peki oyun nasıl? Öncelikle söylemeliyim ki arada sırada buga girebiliyor ancak pek saç baş yoldurtacak cinsten değil, ama siz yine de bilin. Bulmacalar ve çevre bence fazlasıyla zekice hazırlanmışlar, iki kişinin tamamen koordine olmadan bulmacaları çözmesi çok zor. Çünkü şöyle bir şey de var, mesela yukarıdaki fotoğraftaki satranç tahtasının olduğu bölümde çabuk olmalısınız yoksa soğuktan donarak ölüyorsunuz. Bu ölme durumu neredeyse her bulmaca için geçerli, hızlı ve doğru adımları atmalısınız yoksa işiniz yaş. Bazı bulmacalar için iyi bir ingilizce gerekiyor öncelikle onu söyleyeyim, çünkü bir yerde kitaptan bir şeyler okumanız gerekecek. Bulmacalar hakkında biraz daha konuşacak olursam, We Were Here bulmaca zorluğunu çözülmez veya imkansız seviyesinde tutmamış ancal librarian arkadaş eğer bulmacayı çözecek şeyleri bulamaz ise bulmacalar fazlasıyla zorlaşıyor çünkü explorerın tek başına halledebileceği şeyler değil.

Eğer siz de arkadaşınızla beraber 1.5-2 saatlik bir oynanışa sahip, gergin ancak eğlenceli olan güzel bir bulmaca oyunu arıyorsanız bu oyun kesinlikle size göre. Tekrar oynanabilirliği konusunda biraz çekincelerim olsa da ücretsiz olması ve boyutunun çok büyük olmamasından dolayı bunun pek bir sorun yaratacağını sanmıyorum. Bu arada eğer oyunu oynar ve severseniz size güzel haberi vereyim, “We Were Here Too” adında ikinci bir oyun şu an geliştirilme aşamasında. Şubat 2018 de çıkacak oyun bu sefer ücretli olacak ancak görebildiğim kadarıyla ilk oyunun üstüne fazlasıyla katılmış bir şekilde çıkacak!

Künye:

Çıkış Tarihi: 3 Şubat 2017
Geliştirici: Total Mayhem Games
Yayıncı: Total Mayhem Games
Tür: Macera, Bulmaca
Platformlar: PC

6.5

Grafik

6.0/10

Müzik

5.0/10

Oynanış

8.5/10

Artıları

  • Telsiz sistemi çok mantıklı
  • Bulmacalar zekice
  • Zevk dolu bir gerginlik

Eksileri

  • Oyun biraz buglı
  • Kısa sürüyor
  • Tekrar oynanabilirliği yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: