Aile İlişkileri – What Remains of Edith Finch

Selamlar! Bir süredir sessiz olmamı mazur görün, avlayacak bir av bulmak bazen zor bir iş olabiliyor. Bugün çıktığı zamandan bu yana fazlasıyla sevilen ve konuşulan bir oyun olan “ What Remains of Edith Finch ” hakkında konuşacağım. Lafı çok uzatmadan başlayalım isterseniz!

Hikaye Nasıl Anlatılır?

 

 

What Remains of Edith Finch bu zamana kadar oynadığım en güzel hikâye anlatımına sahip oyunlardan biri diyebilirim. Bir ailenin başından geçen “ilginç” olayları konu alan ve her bir hikâyeyi farklı ve sanatsal bir biçimde anlatan What Remains of Edith Finch bana göre ölüm temasını fazlasıyla farklı bir şekilde yorumlayarak işin içine resmen sanat katıyor diyebilirim. Görselliğinden hikâyeyi anlatma şekline kadar fazlasıyla üzerinde çalışılmış bir oyun olan What Remains of Edith Finch, Indie oyunların hikâye anlatma konusundaki cesur tavrını tam olarak yansıtıyor diyebilirim.

Ölüme Övgüler

 

Konusuna gelecek olursak, Edith annesinin vefatından sonra yıllar önce taşındıkları eve gider, ancak bu ev fazlasıyla büyük ve birçok sırra gebedir. Durum böyle olunca Edith akrabalarının başından geçen “ilginç” olayları fazlasıyla sıra dışı bir yöntemle öğrenme fırsatını bulur.  Hikâyenin geri kalanından doğal olarak bahsetmiyorum çünkü tamamen hikâye odaklı olan bu oyunla ilgili söyleyebileceğim en ufak şey bile birçok şeyin tadını kaçırabilir. Ancak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, bu oyun daha önce de dediğim gibi ölüm temasını fazlasıyla farklı bir şekilde ele almış, ölümle sanatı harmanlamış.

Seslendirme, grafik, mekanik ve hikâye dörtlüsünün tamamından bana göre en yüksek puanları hak eden What Remains of Edith Finch kısa ancak etkili bir hikâye tecrübe etmek isteyen herkes için resmen rahat bir nefes olacak. O yüzden siz de Finch’lerin başından geçen “ilginç” olaylara tanık olun derim.

 

Künye:

Çıkış Tarihi:25 Nisan 2017
Geliştirici: Giant Sparrow
Yayıncı: Annapurna Interactive
Tür: Macera
Platformlar: Playstation 4, Xbox One, PC

8.5

Hikaye

9.0/10

Grafik

8.0/10

Müzik

8.5/10

Oynanış

8.5/10

Artıları

  • Oynanış Mekanikleri
  • Hikayeyi ele alışı
  • Görsellik

Eksileri

  • Ne yazık ki kısa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: