Bağımsız Mikrofon – Broken Rules

Merhabalar!! Bir süredir sessizdim, ancak sizler için bomba gibi bir röportaj yapabilmek için pusuda bekliyordum. Bekleyişim işe yaradı ve size daha önce incelemesini de yazdığım, sizleri gözünüze toz kaçıran sizleri duygulardan duygulara götüren oyun Old Man’s Journey‘in geliştiricisi Broken Rules ile bir röportaj hazırladım.  Daha önceki röportajları da okumayı unutmayın derim Unbound Creations Röportajı , Spearhead Games Röportajı

Oyunlarınıza Türkçe çeviri ve/veya seslendirme getirmeyi düşünüyor musunuz?

Çoğu oyunumuzda neredeyse çok az metin ve ses var, Old Man’s Journey’de ise hiç yok.

Sizce Indie oyunlar yeni moda mı yoksa AAA oyunlar hâlâ lider mi?

AAA oyunlar ile Indie oyunlar arasında bir rekâbet olduğunu düşünmüyorum. İki terimin de tam bir açıklaması yok ve ikisi de bir bütünün iki parçası.

Old Man’s Journey’i yaparkenki amacınız neydi?

Old Man’s Journey için en büyük ilham kaynağımız günlük yaşamlarımız oldu. 2009 dan beri Broken Rules 4 tane oyun çıkardı ve bu sırada toplamda 8 çocuk dünyaya geldi. Aile hayatını ve yeni oyunları yaratma tutkusunu dengede tutma mücadelesi bizim için geçmiş yıllarda hep zorlayıcı bir konu olmuştu. Ailemizle ve şahsi doygunluğumuz arasındaki dengeyi tutturmaya çalışırken fazlasıyla zorlandık çünkü. “Gamer”lar yaşlandıkça ve hatta kendini “gamer” diye nitelendirmeyen sadece telefonda oyun oynayan insanlar da yaşlandıkça çok daha evrensel bir konu bulmamız gerekiyordu. Aile, bu evrenselliğe uyan bir konuydu. Herkes bir aileye sahip olmanın (veya olamamanın) ne demek olduğunu biliyor, bu yüzden bu konu tüm dünya üzerindeki insanlara ulaşmamız konusunda bizlere bir imkan sundu.

Karşılaştığınız En Büyük Zorluk Neydi?

Büyük ihtimalle en büyük problemler genel olarak teknik konulardı, çünkü oyunu olabildiğince çok mobil cihaza çıkartmak için uğraşıyoruz. Bunun dışında bizi en çok zorlayan şeylerden biri de doğru sanatsal temayı bulmaktı. O kadar çok deneme yanılma yaptık ki, oyunun çıkışını 2 ay ertelemek zorunda kaldık.

Yeni Başlayanlar İçin:

En sevdiğiniz oyun motoru hangisi?

Old Man’s Journey’i geliştirmek için Unity’i kullandık ve ileride de Unity ile proje yapma fikrimiz var. Ancak en sevilen veya en iyi oyun motoru diye bir şey yoktur, her biri kendi artıları ve eksilerine sahiptir. Elinizdeki imkanlar ve kafanızdaki fikirle uyuşan en uygun motoru seçmelisiniz.

Hangisi daha zor? Hikaye odaklı oyun mu yoksa Aksiyon oyunu mu?

Bu sizin yeteneklerinize ve elinizdeki imkanlara göre değişir. Zorluk, “türden” gelmez, ancak teknik ve oynanış kısmındaki sıkıntılar zorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: