Bağımsız Mikrofon – Motion Twin

Merhabalar! Bugün yeni bir röportajla daha karşınızdayım! Bugün şahsen benim de çok sevdiğim bir oyun olan Dead Cells‘in geliştiricisi Motion Twin’i ağırlıyorum. Heyecanlıyım, o yüzden lafı çok uzatmadan hemen röportaja geçiyorum!

Türk oyun endüstrisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Dürüst olmak gerekirse, biz pazar analisti değiliz , o yüzden bu konudaki fikirlerimizin herhangi bir önemi yok. Açıkçası Türk oyun endüstrisi hakkında belirli bir görüşe sahip değiliz ancak fazlasıyla eminiz ki bir çok stüdyo ve yayıncı endüstrinin geliştiği yerlere akın edecektir.
 
Oyunlarınıza Türkçe çeviri ve/veya dublaj getirmeyi düşünüyor musunuz?
Şu anda zaten hali hazırda oyuncularımızın yerelleştirme modları yapmalarına olanak sağlıyoruz. Hatta Türkçe için de var. Ancak belki ileride Türkçeyi resmi olarak destekleriz.
 

Sizce Indie oyunlar yeni moda mı yoksa AAA oyunlar hâlâ lider mi?
AAA hâlâ lider. Evet, çok fazla sorunları olabilir, belki de artık oyunlarla ilgili denemelerini bir oyundan ziyade servis olarak sunmalarından dolayı. Ancak hâlâ bir sürü kaliteli AAA oyun mevcut.
 
Indie Avcısı projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Oyunlara bu kadar ilgili olan insanları görmek her zaman için harika bir şey! Özellikle AAA oyunların ötesini görüp Indie oyunlardan hoşlananları! Ayrıca, Indie oyunlar her bir görünürlük kırıntısına ihtiyaç duyuyor.
 
Bir oyunu “oyun” yapan şey nedir?
Büyük ihtimalle oyuncuyla belirli bir ölçüde yapılan etkileşim.
 
Hangisi yapması daha zor? Mobil mi PC oyunu mu?
İkisi de fazla ama çok fazla kalabalık. Ancak en azından PC platformundaki Indie oyunlar AAA oyunlara nazaran çok daha az masraflı bir deneyim yaşatıyor, çünkü bir çok büyük bütçeli mobil oyun f2p.
 
Karşılaştığınız en büyük zorluk neydi?
Ne zaman gelişmek, kırpmak, üstünden geçmek ve yeri geldiğinde yoluna devam etmek kavramlarını bilmek. Günlük problemler kısacası.
 
 

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN:

En sevdiğiniz oyun motoru hangisi?
Heaps kullanıyoruz ancak bunun tek sebebi kurucusu Nicolas Cannasse arkadaşımız ve aynı zamanda aynı binada çalışıyoruz. O yüzden bir sorun olduğunda hemen sorabiliyoruz.
 
Bir takımla çalışmanın en büyük zorluğu nedir?
İş arkadaşlarının işlerini senden daha iyi bildiği ve hoşuna gitmese bile aldıkları kararların doğru olduğu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: