Bağımsız Mikrofon – Rijitsu

Selamlar! Bir süredir yeni Bağımsız Mikrofon konuğumuz olmamıştı. Bugünün konuğu ise “Nostalji yap, modern oyna” sloganıyla karşımıza çıkan ve eski toprak oyuncuların çok sevdiği NES dönemine tarzıyla karşımıza çıkan Rijitsu.  Hepinize iyi okumalar!

 Sizce bağımsız diye çevirebileceğimiz “Indie” oyunlar Türkiye’de ne kadar popüler?

Dürüst olalım, bağımsız oyunların küçük bir hayran kitlesi vardır. Çok iyi bilinen oyunları var, örneğin “Undertale”.

Sizce oyuncular mobil oyunlarda mı yoksa konsol veya bilgisayar oyunlarında mı daha çok “Indie” yapımları tercih ediyor?

Mobil, çünkü insanlar hemen eline telefonu alıp 10 – 15 dakika oynayıp çıkmak istiyorlar. Saatlerce bir oyunun inmesini artık pek beklemeyi seven millet değiliz.

Türk “Indie” oyun sektörü sizce ne durumda?

İyi diyelim, bugünlerde fazlasıyla memnun ediyor insanları. Yeterki, karşısındaki oyuncuları salak yerine koymasınlar. Bizler zaten kaliteli oyunları oynarız.

Oyunlarınıza baktığımda genel olarak eskilerin atari oyunları tarzında oyunlar yapıyorsunuz. Atari dönemini seçmenizin sebebi nedir?

Atari dönemi demek yerine Nintendo Entertainment System ve ya Family Computer demek daha doğru olurdu. 24 yaş ve üstü insanların büyüdüğü dönemlerinde illa “Super Mario Brothers, Contra, Battle City” gibi oyunları oynamıştır. Biz o dönemin oyunlarını yapan yapımcıları bir kez yapıp köşeye atmışları alıp, farklı bir tat ve tarzla yapıyoruz.

Rijitsu 4 kişilik küçük bir ekipten oluşmakta, oyunlarınızı yaparken böylesine çekirdek bir ekibin avantajları/dezavantajları nelerdir?

Avantajları, kaliteli bir oyun yapmaktır ve iyi arkadaşlar edinmektir. Dezavantajları, insanların zamanlarına ayak uyduramamaktır ve projeni sevmezse işine burnunu sokmasıdır.

Labyrinth of Princess Remix’i açık kaynak kodlu yaptınız. Biraz oyundan ve bu kararınızdan bahseder misiniz?

Oyun bir Puzzle oyunudur, kendisi aslında “Prensesin Labirenti”nin en baştan elden geçirerek yapılmıştır. Bir hikayesi olan oyunumuzdur. Oyunun içeriği prenses canavarlardan kaçarak bitiş noktasına götürmektir. Bu kararı vermemizin sebebi, oyunuma destek bulamadığımız içindir. Oyuna devam edeceğiz, her ay başı bir güncelleme gelecektir.

Bağımsız Mikrofon – Rijitsu” için bir yorum

  • 07/10/2018 tarihinde, saat 3:36 pm
    Permalink

    Benimde oyun oynayasim geldi..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: